Akt poświadczenia dziedziczenia potwierdza nabycie spadku i odnosi się do dziedziczenia ustawowego lub testamentowego. Zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia ma taką samą moc jak prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku.
Akt poświadczenia dziedziczenia prawomocny z chwilą wydania
W przeciwieństwie do postanowienia sądu, akt poświadczenia dziedziczenia jest z momentem wydania go klientowi od razu prawomocny, czyli od razu wchodzi w życie.
Zanim notariusz spisze akt poświadczenia dziedziczenia, musi przygotować protokół dziedziczenia – podczas jego spisywania muszą być obecne wszystkie osoby, będące spadkobiercami ustawowymi lub testamentowymi.
Akt poświadczenia dziedziczenia sporządza się w niespornych postępowaniach spadkowych, wskazuje on spadkobierców spadkodawcy, przysługujących im udziałów w spadku oraz wskazuje osoby, na których rzecz spadkodawca uczynił zapisy windykacyjne.
Akt poświadczenia dziedziczenia w Rejestrze Spadkowym
Akt poświadczenia dziedziczenia wpisywany jest do Rejestru Spadkowego prowadzonego zgodnie z art. 95i ustawy Prawo o notariacie. Rejestr nie zawiera treści dokumentów potwierdzających dziedziczenie, tylko informacje gdzie takie dokumenty można odnaleźć. Akt poświadczenia dziedziczenia potwierdza dziedziczenie na podstawie ustawy oraz testamentu, z wyłączeniem testamentów szczególnych.
Akt poświadczenia dziedziczenia sporządza się przede wszystkim na podstawie oświadczeń osób, które mogą wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi oraz na rzecz których spadkodawca uczynił zapisy windykacyjne, a także na podstawie odpisów aktu stanu cywilnego. Notariusz uprzednio spisuje protokół dziedziczenia przy udziale wszystkich osób wchodzących do kręgu spadkobierców ustawowych i testamentowych, a także osób, na których rzecz spadkodawca uczynił zapisy windykacyjne. Oznacza to zatem, że konieczna jest jednoczesna obecność wszystkich osób wchodzących do tego kręgu, czyli także tych, które nie dziedziczą, dlatego że spadkodawca sporządził testament.
Potrzebne dokumenty to przede wszystkim: odpis aktu zgonu spadkodawcy i odpisy aktów stanu cywilnego uczestników postępowania.