Notariusz w ramach depozytu notarialnego może przyjąć na przechowanie pieniądze, papiery wartościowe, dokumenty lub dane na informatycznym nośniku danych. Najczęściej występującą formą depozytu jest depozyt środków pieniężnych, do którego sporządzany jest protokół w formie aktu notarialnego. W protokole notariusz spisuje dokładne instrukcje wpłacającego dotyczące wpłaty i wypłaty środków. Zabezpiecza to zarówno interesy kupującego, jak i sprzedającego.
Depozyt notarialny przy zakupie mieszkania
Strona sprzedająca dzięki temu ma pewność, że strona kupująca posiada wystarczające środki pieniężne. Strona kupująca z kolei może w umowie zabezpieczyć się poprzez różnego rodzaju zapisy pozwalające na odblokowanie środków, aby zwolnić depozyt notarialny. Formę depozytu stosuje się zazwyczaj w umowach zakupu nieruchomości bez udziału kredytu.
Kwota przeznaczona do zapłacenia za nieruchomość powinna zostać wcześniej zaksięgowana na koncie depozytowym kancelarii.
Depozyt notarialny jest jedną z najbezpieczniejszych form zapewniających bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami. W celu udokumentowania tych czynności notariusz spisuje protokół.