Pełnomocnictwo to jednostronne oświadczenie woli, w którym mocodawca upoważnia pełnomocnika do działania w jego imieniu w określonym zakresie. Może być udzielone w formie zwykłej pisemnej lub notarialnej, w zależności od potrzeb. Przy czym obowiązuje tutaj zasada zachowania formy, to jest jeżeli czynności musi być dokonana w formie aktu notarialnego, to pełnomocnictwo do niej także musi być sporządzone w formie aktu notarialnego.
Ustanowienie pełnomocnika
Pełnomocnictwo polega na ustanowieniu pełnomocnika, który pomoże nam, kiedy nie jesteśmy w stanie osobiście uczestniczyć w dotyczących nas czynnościach prawnych.
Pełnomocnictwo może zostać cofnięte w każdej chwili bez zgody pełnomocnika (art. 101 kodeksu cywilnego) lub ograniczone czasowo.
Przy sporządzeniu pełnomocnictwa ważne jest zastanowienie się czy ma także obejmować prawo pełnomocnika do bycia drugą stroną czynności prawnych dokonywanych na podstawie pełnomocnictwa, jak również reprezentowania innych stron tych czynności, jak i udzielania dalszych pełnomocnictw kolejnym osobom.
Pod uwagę należy jednak wziąć sprawę, która wymaga pełnomocnictwa: